Vi såg ett problem inom skolan

Vi på Meitner har alla en nära relation till skolan. Vi har sett negativa trender av utmattade lärare och stressade elever. Där skolans digitala verktyg utvecklats för långsamt. Skolor sitter idag på allt för många system, som tvingar många lärare att dubbel dokumentera sitt arbete då dagens lösningar saknar välfungerande integrationer med varandra.

Så vi började agera

Genom att täcka alla skolans nödvändiga processer i en enkel skolplattform kan du samla all information och data på ett ställe. Med enkla och tydliga översiktsvyer får skolan koll på hur alla elever ligger till. Alla intressenter i skolan ska via ett  användarvänligt gränssnitt nå de verktyg de behöver. Samtidigt som plattformen ska ha sömnlösa integrationer med både google drive och microsoft teams. På så sätt vi minska arbetsbelastning och spara tid för lärare varje dag. Projektet Meitner var fött.

Såhär ska vi lösa det

Vi har en enkel vision om vad vi vill åstadkomma. Vi vill låta alla lärare vara lärare och ge alla elever en större möjligheter att både må och prestera bättre i skolan. Vi vill kunna spara fem minuter för varje person, oavsett om du är lärare, vårdnadshavare, elev eller annan skolpersonal. Parallellt vill vi, som IT leverantör, pusha utvecklingen av digitaliseringen och utbildningen i Sverige framåt, och uppmana hela branschen till mer innovation - där kunden alltid ska ställas i fokus

Meitner är en heltäckande lärplattform & elevregister i en komplett skolplattform.
Dynamisk lärplattform & skolplattform för gymnasiet, grundskola och förskola.
Adrian Andersson
Adrian Andersson
aa@meitner.se
CEO & Board member
Andreas Lundblad
Andreas Lundblad
andreas@meitner.se
Senior Backend Developer & Product Owner - Meitner Schema
Arvid Nilber
Arvid Nilber
arvid@meitner.se
Co-Founder & Frontend Developer
Augustas Bedulskis
Augustas Bedulskis
augustas@meitner.se
Backend Developer
Dennis Johansson
Dennis Johansson
dennis@meitner.se
Frontend Developer
Hicham Larhnimi
Hicham Larhnimi
hicham@meitner.se
Head of Product & Engineering
Johan Lautakoski
Johan Lautakoski
johan@meitner.se
Backend Developer
Karl Reithmeier
Karl Reithmeier
karl@meitner.se
Frontend Developer
Magnus Krantz
Magnus Krantz
magnus@meitner.se
Technical Architect
Marcelo Banegas
Marcelo Banegas
marcelo@meitner.se
COO
Mattis Abrahamsson
Mattis Abrahamsson
mattis@meitner.se
Co-Founder & Frontend Developer
Mikael Sjösten
Mikael Sjösten
mikael@meitner.se
Head of Sales
Olle Wahlström
Olle Wahlström
olle@meitner.se
Fullstack Developer
Oscar Hoffman
Oscar Hoffman
oscar@meitner.se
Product Owner - Preschool
Oskar Schölander
Oskar Schölander
oskar@meitner.se
Senior Frontend Developer
Pernilla Lumikero
Pernilla Lumikero
pernilla@meitner.se
Frontend Developer
Redouane Oumahi
Redouane Oumahi
redouane@meitner.se
Senior Product Designer
Roger Welin
Roger Welin
roger@meitner.se
Backend Developer
Rougui Nian
Rougui Nian
rougui@meitner.se
Customer Sucess
Simon Jansson
Simon Jansson
simon@meitner.se
Co-Founder & CTO
Ulrika Myhrberg
Ulrika Myhrberg
ulrika@meitner.se
Head of Customer Success
Adrian Andersson
Adrian Andersson
CEO & Board member
Arne Engvall
Arne Engvall
Chairman of the board
Bo Kaunitz
Bo Kaunitz
Board member
Johan Lundgren
Johan Lundgren
Board member
Martin Andersson
Martin Andersson
Board member
Mikael Engdahl
Mikael Engdahl
Deputy board member